Özel Öğrenme Güçlüğü Destek Eğitim Programları

Özel Öğrenme Güçlüğü Destek Eğitim Programları

DİSLEKSİ (ÖZEL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ) NEDİR?

 

                Disleksi, diğer bir adıyla öğrenme güçlüğü ilkokula başlayan çocuklarda sıkça görülen bir rahatsızlıktır. Doğuştan olan öğrenme güçlüğü herhangi bir zekâ problemine bağlı değildir. Öğrenme güçlüğü olan çocukların zeka seviyeleri akranları gibi hatta daha yüksek olabilir. Sadece çocuklarımızın zihinlerinde gerçekleşen birtakım eylemlerden dolayı öğrenme süreçlerinde sorunlar meydana gelmektedir. Öğrenme güçlüğü çeken çocukların çok iyi olduğu alanlar olduğu gibi zorlandığı alanların da olması normal karşılanmalıdır.

                Genel olarak zeki olan çocuklar konu akademik anlamda başarıya geldiği zaman başarısız olmaktadır. Çoğu öğrenme güçlüğü rahatsızlığı sınıf öğretmenleri tarafından tespit edilmekte olup aileye ve okul idaresine bildirilmektedir.

                İlkokul başlarında okuma ve yazma öğrenmede başlayan problem, yaşıtlarının okuma yazmaya geçmesine rağmen disleksi olan çocuklarımız çok geride kalmaktadır. Harf – ses uyumunu bağdaştıramayan disleksiler okumada da sorunlar yaşarlar. Harf karıştırma en belirgin özelliğidir. Bazı harfleri ters yazar, birbirinin yerine kullanır veya ters okuyabilirler. En çok karıştırılan sesler “b-d , m-n, p-d, t-d” harfleridir.

                Matematik becerileri de okuma yazmada olduğu için güçtür. Sembolleri ve mantıksal örüntüleri kurmakta zorlanırlar. Plan yapmak ve zamanı yönetmeleri eksiktir. Verilen sıralı görevleri verilen düzende yapmada zorlanırlar.

                Fakat özel öğrenme güçlüğü, dışarıdan bakıldığında ne kadar zor gibi görünse de ailenin durumu kabul etmesi ve nasıl eğitim alabiliriz diye sorması ile başlayan işlemler ile aşılabilen bir durumdur. Tanılama sürecinden sonra gerek psikolojik gerekse eğitimsel destekler sayesinde bugün yüzlerce öğrenme güçlüğü çeken insan toplumsal hayatın içine karışmış ve yaşamlarını geçindirmektedir.

                Özel Algı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi olarak kurumumuzda özel öğrenme güçlüğü çeken öğrencilerimiz ile aritmetik ve okuma yazma becerisi geliştirme çalışmalarımız yaptığımız planlamalar doğrultusunda devam etmektedir. “Öğrenemeyen çocuk yoktur, her çocuk farklı öğrenir” mottosu ile çıktığımız yolda Özel Algı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi olarak eğitim ve öğretim süreçlerinin her anında öğrencilerimiz ile birlikteyiz.

 

Etiketler: özel ögrenme,özel eğitim,özel ögrenme eğitimi,Özel Algı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi,Disleksi