Yaygın Gelişimsel Bozuklukları (Otizm)

Yaygın Gelişimsel Bozuklukları (Otizm)

OTİZM NEDİR? OTİZM EĞİTİMİ NASIL OLMALI?

Otizm, tam adı ile Otizm Spektrum Bozukluğu doğuştan gelen, tam olarak sebebi henüz bilinmese de kişinin yaşamının ilk yıllarında tespit edilebilen karışık bir zihinsel farkındalıktır. En belirgin özellikleri göz kontağı kuramamak, sosyal yaşamın içerisine katılamamak, bazı çocuklarda konuşamama, konuşsa bile ekolali yani ses tekrarı yapması, sallama, tekrar eden objelere ilgi duyma, ismi söylendiği zaman bakmama olarak sıralayabiliriz.

Bu tür farklılıkları bulunan çocuklarda erken teşhis gerçekten çok büyük önem arz etmektedir. Erken teşhis konulan otizmli kişiler, teşhis konulmada geç kalınan kişilere göre ortalama %50’sinde otizm belirtileri kontrol edilebilir düzeye gelmektedir.

Otizmli bireyler görünüş olarak yaşıtlarından farklı değillerdir. Normal çocuklar gibi anne babaya benzer ve gelişimleri (zihinsel gelişim hariç) akranlarına paralel ilerlemektedir. Bu sebepten dolayı tanılama süreci zorlaşmaktadır. Erken yaşta teşhisin alanında uzman kişiler tarafından konulması özel eğitim sürecinin başlaması için çok önemlidir.

Özel eğitim sürecinde otizmli çocuklar için öncelikle bire bir eğitimlerin diğer eğitimlere göre çok daha etkili olduğu yapılan araştırmalar doğrultusunda kesinleşmiştir. Bire bir eğitimlerde verim alınmasından sonra küçük gruplar halinde, ilerleyen yıllarda da büyük gruplar halinde eğitim hayatına devam edebilirler. Biz Özel Algı Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezi olarak otizmli öğrencilerimizin tüm sorunlarını biliyor ve tüm eğitim süreçlerinde yanlarında oluyoruz.

Tanılama sürecinden itibaren, aile görüşmelerimiz ile ailelerin, bire bir eğitim odalarımız ile de öğrencimizin her zaman destekçisi olmaktayız. Her öğrencimiz için ayrı hazırlanmış Bireysel Eğitim Planımız ile gerek kısa dönem gerekse uzun dönemli amaçlarımız ile problem davranışları en aza indirerek öğrencimizin sosyal hayata katılmasını sağlıyoruz.

Unutmayın! Bu sizin suçunuz değil. 2020 yılında yapılan araştırmalarda her 50 çocuktan 1’i otizmli olarak dünyaya gelmektedir. Özel Algı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi olarak her zaman yanınızdayız.

Etiketler: yayın gelişimsel bozuklugu,yaygın gelişimsel eğitimi,Özel Algı Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezi,Otizm,otizm nedir,otizm eğitimi nasıl olmalıdır