Zihinsel Özel Gereksinimli Bireylerin Eğitimi

Zihinsel Özel Gereksinimli Bireylerin Eğitimi

ZİHİNSEL ENGELLİ BİREYLERİN EĞİTİMİ

 

                Özel eğitimi ve gereksinime muhtaç kişilerin içerisinde oldukça önemli bir gruba sahip olan zihinsel engelli bireylerin eğitimi ülkemizde de çok önemli olan ve üzerine çokça çalışma yapılan bir alandır. Tüm çocukların eğitiminde olduğu gibi zihinsel engelli çocuklarında eğitiminde de esas amaç bağımsız yaşam becerisi kazandırmak ve sosyallik açısından toplumla bütünleşmesini sağlamaktır.

                Bireyin farklılıkları göz önüne alınarak yapabildikleri doğrultusunda hazırlanan eğitim programı ile kendisine uygun eğitim ortamında eğitimini alması amaçlanmaktadır. Zihinsel engelliler grubu çok çeşitliliğin olduğu bir grup olmasından dolayı eğitim ihtiyaçları da farklılık gösterebilmektedir.

                Bu yüzden kişinin farklılıklarına dikkat edilerek hazırlanan kişiye özgü bireysel eğitim planları ile bağımsız yaşam becerilerini kazanmaları amaçlanır. Normal kişilerin kendi başlarına çok az yardımla öğrenebildikleri becerileri zihinsel engelli bireyler daha uzun sürede ve fazla yardımla öğrenebilirler. Bu süreçte sabırlı olmalı, öğrencinin yaptığı hatalar görmezden gelinmelidir.

                Son olarak zihinsel engelli kişilerin hepsi bağımsız yaşamaya aday kişilerdir. Yeterli zaman ve eğitimi aldıkları surette bağımsız olarak öz bakımlarını yapabilir, ev işlerine yardımcı olabilir, kendi yaşamlarını idame ettirecekleri konuma gelebilirler.

                Kurumumuz Özel Algı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde zihinsel engelli öğrencilerimiz için hazırladığımız bireysel ve grup eğitimleri sayesinde bağımsız yaşam becerilerini destekleyici eğitimlerimiz ile alanında uzman öğretmen kadromuz sayesinde her an zihinsel engelli öğrencilerimizin yanındayız.

Etiketler: zihinsel,zihinsel engelliler,zihinsel engelliler destek programı,zihinsel engelliler eğitimi,Özel Algı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi