Aile Danışmanlığı

Aile Danışmanlığı

Aile Danışmanlığı

ÖZEL EĞİTİMDE AİLE DANIŞMANLIĞI

 

Engelli bir çocuğun doğumu anne baba için gerçekten psikolojik olarak zor zamanlar geçirmelerine sebep olabilir. Genelde ebeveynlerde suçluluk, pişmanlık, yetersizlik gibi duygular meydana gelir. Engel durumunu inkâr etmek ve çocuğu aşırı korumak, üstüne titremek, toplumdan çocuğu soyutlayarak eve kapatmak ve kimseyle görüşmemek ailenin yaşam kalitesini düşürür, hayat akışlarını bozar. En önemlisi ise mutsuz eder. Ev içerisinde geçimsizlik, karı koca arasında tartışmalara sebep olabilir.

Ebeveynler bu süreçte kendileri ile gerçekleştirilecek aile danışmanlığı sayesinde çocuğun engelli olarak doğmasında veya çocuğun tanılanmasından sonra oluşacak stres, kaygı, utanç, suçluluk veya sinirlenme gibi duyguların kontrol edilebilir durumda olması çocuk ve aile sağlığı için çok önemlidir. Aile danışmanlığı ekibi sayesinde bu durum kontrol edilebilir bir halde tutulup aileyi rahatlatmak, onların yalnız olmadıklarını bilmelerini sağlamak ve zaman kaybetmeden çocuğu özel eğitim için hazırlamak gerekmektedir.

Bildiğiniz gibi tüm engel türlerinde erken tanılama ve erken özel eğitim sürecine başlama çocuğun gelişimi için çok önem taşımaktadır. Erken teşhis ve eğitimin başlaması ailenin yaşam kalitesini de pozitif anlamda etkilemektedir. Bizler Özel Algı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi olarak, öğrencilerimize vermiş olduğumuz kaliteli eğitimin yanında aileler için de özel olarak hazırladığımız aile danışmanlığı hizmetimiz sayesinde tanılamadan başlayıp eğitimin sonlanmasına kadar geçen süreçte her an ailelerimiz ile birlikte, onların yanlarındayız.

Etiketler: aile danışmanlıgı,aile sorunları,aile destegi,aile,özel eğitim,aile danışmanlığı ve özel eğitim,algi özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi,aile danışmanlığı