Yetenek Testleri

Yetenek Testleri

Yetenek Testleri

ÖZEL EĞİTİMDE YETENEK TESTLERİ

 

                Yetenek testleri, gelişim farklılığı gösteren çocuklarda çocuğun gelişim durumunun tespit edilmesinde, verilecek olan eğitimin programının hazırlanmasında, programın ihtiyaçlarının belirlenmesi açısından önemlidir. Yapılan testlerin sonuçları doğrultusunda, çocuğu tanımak için yapılacak olan gözlemler, ailenin çocuk için verdiği bilgiler ile birleştirilerek çocuk için en uygun eğitim programı hazırlanır. Test sonucu çocuk bireysel eğitime veya grup eğitimine alınabilir.

                Özel eğitim merkezine gelen öğrencilere eğitime başlamadan önce uygulanan testler öğrencinin gelişiminin takip edilmesi ve yeni amaçlar için öğrencinin hazır olup olmadığını öğrenmek için ara ara yeniden uygulanır. Burada önemli olan kısım, çocuğun gelişimini ölçmek için sadece bu testlere bakarak karar alınmaması, yukarıda belirttiğimiz bilgilerle test sonuçları harmanlanarak kullanması gerekmektedir.

                Özel eğitim yetenek testlerinin bir diğer kullanım noktası da ilkokul çağına gelmiş öğrencilerin okula başlaması için gerekli fiziksel ve zihinsel gelişmişliğe kavuşup kavuşmadığını öğrenmektir. Okula başlama yaşına gelmiş öğrenciler zihinsel, fiziksel ve sosyal anlamda akranları kadar gelişmiş olmaları beklenir. Standart, her öğrenci için aynı testin uygulanması bu gelişim seviyesinin öğrenilmesinde yardım eder.

                Özel Algı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi olarak öğrencilerimize kurumumuza kayıt oldukları andan itibaren alanında uzman öğretmenlerimiz tarafından yetenek testleri uygulanmaktadır. Uygulanan testler talepleri doğrultusunda velilerimiz ile paylaşılmakta, ara ara yapılan testler ile öğrencimizin gelişimlerini takip etmekteyiz. Özel eğitim yakından takip isteyen bir alandır ve biz öğrencilerimize gerekli takibi yapmaktayız.

 

Etiketler: yetenek testi uygulaması,Yetenek testleri,Özel eğitim,Özel Algı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi