Disgrafi

YKS Hazırlık Kursu

Disgrafi

DİSGRAFİ NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR?

 

                Disgrafi kişilerin yazı yazmalarında zorlanması ve güçlük çekmesinden kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Disleksi rahatsızlığının yanında görülme ihtimali yüksektir. Halk arasında yazma bozukluğu diye de adlandırılabilir.

                Disgrafi olan çocuklarda aileler daha çok “benim çocuğum tembel”, “yazmayı öğrenemedi.” Şeklinde düşünerek engelin fark edilmesinde geç kalabiliyor. Aileler çocukları okula başladıktan aylar sonra bu rahatsızlığın farkına varıyorlar. Tüm engel türlerinde olduğu gibi disgrafi engelinde de ne kadar erken fark edilirse o kadar etkili çözümler üretilebilmektedir.

                Özel Algı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi olarak bizler kurumumuzda bulunan Disgrafik öğrencilerimize, kalem tutmadan başlayarak doğru yazı yazma, yazdığını okuyabilme gibi birçok çalışmalar yapmaktayız.

 

BELİRTİLERİ NELERDİR?

 

- En belirgin özellik olarak yazı yazmada karşılaşılan güçlük diyebiliriz. Öyle ki kendi yazdığını bile okuyamayacak derecede kötü yazısı olan bireyler genelde disgrafik bireyler olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

-Daha küçük yaşlarda yanlış kalem tutuşu, kol ve bileklerini farklı şekillerde tutarak yazmaya çalışmak ve kol veya bilek ağrısı çekmek belirti olarak karşımıza çıkabilir.

 

-Harfleri ayırt etmede zorlanma, düz bir satıra yazıyı yazamama, kelimeler ve harfler arasına boşluk bırakmada sorun yaşaması disgrafi belirtileri olabilmektedir.

 

Özel Algı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi olarak tüm bu zorlu süreçte sizlerin en büyük destekçisi ve öğrencimizin de yol göstericisi olarak disgrafi sorununu atlatmanızda yardımcı olmak için buradayız. Daha güzel yazıları birlikte yazmak dileği ile…

               

Etiketler: disgrafi,disgrafi nedir,disgrafi eğitimi,disgrafi belirtileri nelerdir,disgrafi nasıl anlaşılır,Özel Algı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi