Disleksi

YKS Hazırlık Kursu

Disleksi

DİSLEKSİ BELİRTİLERİ VE EĞİTİMLERİ

Kişinin zihninde gerçekleşen birtakım fonksiyonların yerine gerçekleşmemesinden kaynaklı okuma ve yazmada karşılaşılan bozukluk olarak tanımlayabiliriz. Zihnin kelime ve cümleleri oluşturan harflerin hangi seslerden oluştuğunu kavrayamaması ile oluşur. 

Günlük hayatlarında zeki insanlar olan disleksi problemi yaşayan kişiler, iş okuma ve yazmaya geldiği zaman zihin harfleri ve kelimeleri sınıflandıramadığı için harflerin ve hecelerin seslerini tanımlayamazlar. Bu sebeple okula yeni başlamış öğrencilerin disleksi olup olmadığının tanılanması uzun sürmektedir.

DİSLEKSİ BELİRTİLERİ

- Harflerin çıkardığı sesleri hatırlayamama ve öğrenememe sorunu

- Benzer harf ve seslerin yazımında ve okumasında karışıklık. Bu en çok rastlanan belirtidir. “p” – “g” harflerinin karıştırılması, “d” – “b” harflerinin birbirinin yerine kullanılması muhtemeldir.

- Sayıların yazılımında ve okumasında karıştırmalar en çok rastlanan belirtilerdir.

 

DİSLEKSİ EĞİTİMİ

Öncelikle disleksilik bir hastalık değildir ve ilaç veya ameliyat gibi bir tedavisi yoktur. Disleksi rahatsızlığının tek yöntemi eğitimdir. Rahatsızlığın yol açtığı sorunlar üzerine yapılacak eğitim plan ve programları sayesinde disleksi günlük yaşamda hayatımızı engelleyen bir engel olmaktan çıkacaktır.

Biz Özel Algı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi olarak disleksi problemi yaşayan öğrencilerimiz için hazırladığımız eğitim raporumuz ve planımız sayesinde onların okuma yazma problemlerinden başlayarak, sayısal ve mantıksal olarak karşılaştıkları tüm problemleri birlikte aşmaya çalışıyoruz.  Bu süreçte aileleri de unutmuyor, onlara da hem destek eğitimleri hem de çocukları ile evlerinde yapacakları çalışmalar hakkında bilgi veriyoruz.

Disleksi, tedavisi olan bir engel değildir, tek çaresi eğitim,sevgi ve ilgidir.

 

               

Etiketler: disleksi,disleksi nedir,disleksi eğitimi,DİSLEKSİ BELİRTİLERİ VE EĞİTİMLERİ,DİSLEKSİ BELİRTİLERİ,DİSLEKSİ EĞİTİMİ,disleksi belirtileri ve eğitimleri,disleksi belirtileri