Dispraksi

YKS Hazırlık Kursu

Dispraksi

DİSPRAKSİ NEDİR? NASIL ANLAŞILIR?

 

Dispraksi, doğuştan meydana gelen kişinin fiziksel işleri yapmasını etkileyen bir engeldir. Unutulmamalıdır ki Dispraksi bir kas bozukluğu değildir, daha çok kaslarını nasıl kullanacağının bilinmemesinden kaynaklanan bir engeldir. Kısaca kaba ve ince motor becerilerinde yeterli ve istenilen düzeyde hareket etmeyi engelleyen bir bozukluktur.

Dispraksi, kolay fark edilebilen bir bozukluk değildir. Bebeklik ve erken çocukluk dönemini normal akranları gibi gelişim gösteren kişinin dış görünüşünü de etkilemez.

 Doğuştan var olan bu engel ilerleyen yaşlarda fark edilir. Çocukluk yıllarında halk diliyle sakarlık, fiziksel yetersizlik, söylenileni algılayamama ve düşünceleri tamamlayamama gibi belirtiler gösterir. Kişinin zekasında herhangi bir problem bulunmaz. Dispraksi kişiler orta ya da üstün zekalı bireyler olabilirler. Sadece davranışları ve hareket kabiliyetleri yeterli düzeyde değildir. Yapılan araştırmalarda toplumun %10’unda yani her 10 kişiden 1’inde bu rahatsızlık görülmektedir. Dispraksi görülen bireylerin %70’i erkeklerden oluşmaktadır.

Sizlerde çocuğunuzda dispraksi şüphesinde bulunuyorsanız en yakın sağlık kuruluşuna başvurabilir, dispraksi sorunu olup olmadığını yapılan testler ile öğrenebilirsiniz.

Biz Özel Algı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi olarak, kurumumuzda dispraksi rahatsızlığı bulunan öğrenciler ile yakından ilgilenerek hem kaba hem de ince motor becerilerini geliştirmeleri için hazırladığımız bireysel planlar ile dispraksiden kaynaklı rahatsızlıkları en aza indirmeyi amaçlıyoruz.

Unutmayın, dispraksi kaslarını nasıl kullanılacağının bilinmemesinden kaynaklanır ve bu öğrenilebilen bir beceridir.

 

 

Etiketler: dispraksi,dispraksi nedir,dispraksi eğitimi,Özel Algı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi